ELEKTROTERAPIA
Elektroterapia wykorzystywana jest do leczenia schorzeń neurologicznych oraz ruchowych. Specjalista posługuje się różnymi typami prądów leczniczych, aby precyzyjnie i skutecznie leczyć objawowo stany zapalne oraz likwidować ból.
W tym celu wykorzystuje:
- prąd stały,
- modulowane prądy średniej częstotliwości,
- prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości.
Celem elektroterapii jest złagodzenie bólu i poprawienie ukrwienia stymulowanej tkanki. Przyspiesza wchłanianie obrzęków i wysięków śródstawowych.
W ofercie nasze centrum są dostępne również inne metody walki z bólem w ramach usługi, jaką jest rehabilitacja neurologiczna. Specjaliście wykonują szereg zabiegów, takich jak TENS, ultradźwięki czy magnetoterapia we Wrocławiu.
WSKAZANIA
- stany przewlekłego lub ostrego bólu kręgosłupa
- wszelkiego rodzaju dyskopatie
- nerwobóle
- choroba zwyrodnieniowa stawów
- choroby reumatyczne
- stany pourazowe narządu ruchu, np. po złamaniach, jak również te przebiegające z obrzękiem
- zapalenia tkanek miękkich
- Rwa kulszowa
- bóle głowy, migreny
- bóle towarzyszące osteoporozie
PRZECIWWSKAZANIA
- wszczepione urządzenia elektroniczne (np. rozrusznika serca)
- wszczepione metalowe elementy lub implanty
- choroba nowotworowa
- podatność na zakrzepy (np. zakrzepowe zapalenie żył) i zatory
- zaburzenia czucia
- ogólne infekcje, przebiegające z wysoką gorączką
- ostre stany zapalne skóry czy tkanek, zwłaszcza w miejscach, gdzie nakładane są elektrody
Rodzaje zabiegów elektroterapii
W skład zabiegów elektroterapii jakie wykonujemy wchodzi kilka rodzajów zabiegów z wykorzystaniem prądów stałych lub zmiennych o różnej częstotliwości:
- Jonoforeza polega na tym, że za pomocą prądu stałego aplikuje się pacjentowi lek dokładnie w chore miejsce. Zabieg stosuje się w przypadku nerwobólów, neuralgii, chorób reumatycznych, w stanach zapalnych.
- Galwanizacja polega na podawaniu prądu stałego o małej częstotliwości, który wpływa na tkanki nerwowe oraz struktury mięśni. Zabieg stosuje się w leczeniu wszelkiego rodzaju dyskopatii, nerwobólów, w stanach zapalnych nerwów, przeciążeń i napięcia mięśni oraz choroby zwyrodnieniowej stawów.
- Elektrostymulacja to zabieg, który za pomocą stałego prądu impulsowego ma na celu wywołanie skurczu mięśni, by w ten sposób pobudzić je, doprowadzić do lepszego ukrwienia i zmniejszenia ich napięcia. Elektrostymulacja przynosi dobre efekty w przypadku zaburzeń ruchowych np. niedowładów czy porażeń oraz schorzeń układu nerwowego, a także w przypadkach zaników mięśniowych.
- Prądy TENS to zabieg polegający na użyciu prądów impulsowych o małej częstotliwości. TENS oznacza przezskórną stymulację elektryczną nerwów i daje świetne rezultaty w przypadku bólów: kręgosłupa, stawowo-mięśniowych, związanych z kręczem szyi, czy reumatycznych.
- Prądy diadynamiczne obniżają napięcie mięśniowe, zwiększają ukrwienie, przyspieszają wchłanianie krwiaków w stanach pourazowych. Wskazania to: bóle kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów, schorzenia reumatyczne, wszelkiego rodzaju dyskopatie, nerwobóle, dystrofie mięśniowe, ale też stany pourazowe narządu ruchu, również z obrzękiem.
- Prądy interferencyjne (prądy Nemeca) działają przede wszystkim przeciwbólowo, wpływają na układ nerwowy, poprawiają krążenie, odżywiają tkanki, pobudzają mięśnie do skurczu. Wskazania to: zakłócenia w działaniu mięśni np. ich osłabienie, urazy kończyn, reumatyzm tkanek miękkich.
- Prądy Kotza (rosyjska stymulacja) wywołują skurcze głębiej położonych włókien mięśniowych, dzięki czemu znajdują zastosowanie w przypadku skoliozy, osłabienia mięśni np. po złamaniach, płaskostopiu.
- Prądy Träberta są jednokierunkowe, impulsowe. Wskazania to zmiany zwyrodnieniowe stawów, bóle kręgosłupa i mięśni, nerwobóle, zaburzenia krążenia obwodowego, w tym zespoły niedokrwienne kończyn, ale też stany pourazowe narządu ruchu.