al. Jana Kasprowicza 95, Wrocław
+48 511 363 013

Legalny doping

Legalny doping

Legalny doping

Legalny doping

(Nie) legalny doping.

Nie od dziś wiadomo, jak bardzo w sporcie liczy się dobra kondycja, siła i wytrzymałość. Jedni sportowcy zawzięcie trenują, a drudzy trenują i kombinują — Jak pobić rekord? Jak wygrać? Jak zwiększyć wydolność? Szukają rozmaitych sposobów, które pomogą odnieść sukces. Kładą przy tym na drugiej szali swoją reputację, karierę oraz zdrowie, ponieważ wybierane przez nich sposoby na sztuczne pompowanie wydolności organizmu, wykraczają daleko poza legalny doping.

Tak długo, jak istnieje sport — tak długo istnieje również doping. W historii mistrzostw sportowych znane są skandale mniejsze i większe. Skandale, które zakończyły kariery obiecujących sportowców lub wstrzymały dalszy rozwój i możliwości osiągania sukcesów na kilka lat. Pytanie brzmi — Ile jako sportowiec jesteś w stanie zaryzykować?

Na początku jednak chcemy przytoczyć najbardziej znane metody dopingu, przy których postawienie słowa “legalny” koliduje z zasadami fair play. 

Doping, którym wiele zaryzykujesz…

W świecie sportu znane są 3 rodzaje dopingu: farmakologiczny, fizjologiczny oraz genetyczny. Nie chcemy zbyt długo rozpisywać się o szczegółach każdej z wymienionych metod, ponieważ w sieci można znaleźć wiele artykułów na ten temat. Postaramy się opisać to wszystko w kilku zdaniach i przejść płynnie do głównego tematu, jakim jest legalny doping.

Najprostszym do wykrycia jest bez wątpienia doping farmakologiczny. Wystarczą najprostsze badania moczu i krwi, aby wykryć związki chemiczne oraz nienaturalną ilość czerwonych krwinek, które nie powinny znajdować się w organizmie zawodnika. Doping fizjologiczny to już nieco szerszy i trochę bardziej przerażający sposób na podnoszenie wydolności. Mowa tutaj m.in. o przetaczaniu krwi, przeszczepach tkanek mięśniowych oraz szpiku kostnego… W tym przypadku wykrycie nieprawidłowości jest również możliwe, choć nieco trudniejsze. Łatwiej natomiast “zarobić” dożywotnią dyskwalifikację z zawodów. Doping genetyczny zasługuje na pierwsze miejsce tego niechlubnego rankingu — nie da się przewidzieć skutków manipulacji kodu genetycznego zawodnika. Ryzyko utraty zdrowia jest więc ogromne.

Każda z tych metod może doprowadzić człowieka do problemów zdrowotnych, kłopotów z wymiarem sprawiedliwości czy przedwczesnego zakończenia kariery. Wystarczy prześledzić historie sportowców, którzy pożegnali się ze sportem z powodu dopingu. Warto również pamiętać, że sztuczne podnoszenie wydolności organizmu może doprowadzić nawet do zawału serca. Istnieje więc ryzyko, że po zdobyciu pierwszego miejsca sportowiec na dopingu nie zdąży odebrać upragnionej nagrody, ponieważ jego serce może nie wytrzymać takiego tempa pracy. 

 

Legalny doping jest możliwy!

Wiemy już, że doping ma na celu zwiększenie wydolności organizmu. Wiemy jakie są nielegalne, a przy tym inwazyjne metody osiągnięcia tego celu. Jeśli zależy Ci na zwiększeniu wytrzymałości oraz wydolności organizmu, to szukaj takich metod, które jednocześnie zadbają o Twoje zdrowie. Porozmawiaj o tym ze swoim trenerem personalnym, który szykuje Cię do zawodów. Zaplanuje Ci nie tylko właściwą dietę oraz zestaw ćwiczeń, ale również inne ciekawe metody zwiększania wydolności organizmu. 

Jedną ze skuteczniejszych metod jest uczęszczanie do kriokomory. Jeśli Twój trener personalny od dawna poleca ten sposób – posłuchaj go! Po całym cyklu 10 wejść do kriokomory Twój organizm może zyskać do 20% większą wydolność. Mięśnie nie będą się męczyły tak szybko jak zazwyczaj, a treningi przed zawodami nie będą aż tak wyczerpujące dla Ciebie jak dotychczas!

Ponadto warto pamiętać o wielu innych zaletach korzystania z kriokomory, o których pisaliśmy już tutaj oraz tutaj. Podobną wydolność organizmu można osiągać dzięki treningowi wysokościowemu, który polega na odbywaniu obozów kondycyjnych. Są to jednak długo trwające cykle treningowe, które odbywają się na wysokościach powyżej 2500 m n.p.m. i nie każdy może sobie pozwolić na taką formę przygotowań do mistrzostw. 

Korzystając z krioterapii wzmocnisz swój organizm. Niektórzy sportowcy szykując się do mistrzostw korzystają z kriokomory nawet 2 razy dziennie. Ważne jest jednak sprawdzenie, czy nie posiadamy przeciwwskazań do krioterapii. Listę przeciwwskazań znajdziesz tutaj.

Jeśli potrzebujesz porozmawiać na ten temat

Umów się na konsultację! Zapraszamy do naszego Centrum Medycznego Cryos we Wrocławiu, przy al. Jana Kasprowicza 95, Kontakt telefoniczny pod numerem 511363013

 

Zadzwoń
Nawiguj