al. Jana Kasprowicza 95, Wrocław
+48 511 363 013

Kiedy należy rozpocząć rehabilitację?

Kiedy rozpocząć rehabilitację?

Kiedy należy rozpocząć rehabilitację?

Kiedy rozpocząć rehabilitację?

Decyzję o tym, aby rozpocząć rehabilitację, zazwyczaj odwlekamy. Czy słusznie?

Czy zastanawiało Cię kiedyś, jak to jest, że sportowcy pomimo kontuzji tak szybko wracają do pełnej aktywności? W zasadzie panuje tu dziwne przeświadczenie wśród naszych rodaków “Musiał udawać!” albo “To nie była poważna kontuzja!” (Na przykładzie piłkarza, kontuzjowanego podczas pierwszego meczu, a biorącego udział już w najbliższym meczu, w krótkim odstępie czasu). Nikomu nawet nie przemknie myśl, że olbrzymie znaczenie dla szybkiego powrotu do zdrowia ma właśnie ta jedna decyzja: Czas rozpocząć rehabilitację!

W Polsce wszyscy doskonale znamy schemat postępowania w przypadku urazów. Usztywnienie na minimum 2 tygodnie (gips, orteza, tutor) i wizyta kontrolna u lekarza. Podczas tej wizyty kontrolnej (odbywającej się zazwyczaj w ramach ubezpieczenia w NFZ) dowiadujemy się, że po zdjęciu gipsu czy ortezy w zasadzie rehabilitacja nie jest już potrzebna. Jeśli natomiast będziemy się uskarżać na bóle, czy dyskomfort podczas poruszania się — otrzymamy skierowanie na rehabilitację. Ruszamy więc ze skierowaniem w ręce do odpowiedniej placówki i dowiadujemy się, że najbliższy termin na rehabilitację przypada za 6, 8, 12 miesięcy… To niestety jest już zbyt późny termin, aby rozpocząć rehabilitację, która da najlepsze efekty. Pozostaje nam skorzystać z placówek prywatnych — dla własnego dobra.

Kiedy więc należy rozpocząć rehabilitację?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta — od razu!
„Jak to? Przecież najpierw musi się zagoić/zrosnąć/zregenerować!” – to nie jest właściwy tor myślenia. Nie bierzemy pod uwagę jednej istotnej rzeczy — już od momentu powstania urazu nasz organizm rozpoczyna procesy naprawcze. Najprostszym przykładem jest najzwyklejsze skaleczenie. W chwili przerwania ciągłości naskórka i głębszych warstw skóry rozpoczyna się zasklepianie rany płytkami krwi. Podobnie dzieje się w przypadku złamań, naderwań czy naciągnięć. To z tego powodu w przypadku złamań z przemieszczeniem należy jak najszybciej prawidłowo naprowadzić przemieszczoną kość na swoje miejsce i to przed założeniem gipsu.

W rehabilitacji chodzi o coś więcej. Dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu ruchu ważnym elementem są mięśnie. Podczas tych minimum 2 tygodni w unieruchomieniu praktycznie w ogóle nie używamy mięśni, które sąsiadują z uszkodzoną kością, stawem czy ścięgnem. Kto choć raz miał okazję mieć przymusowo usztywnioną np. nogę, to pamięta, że po zdjęciu gipsu ta noga, która była unieruchomiona, wyglądała na zdecydowanie chudszą od tej zdrowej. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie których nie używamy są odciążone i z powodu braku wysiłku stopniowo zanikają. Proces przywracania tych mięśni do właściwej formy po takim ich “rozleniwieniu”, to okres 6-8 tygodni. Jeśli unieruchomienie trwa dłużej, to odpowiednio dłużej mięśnie będą wracać do dawnej formy.

Na krawędzi ryzyka…

Mało mówi się również o tym, że osłabione mięśnie powodują pewnego rodzaju asymetrię podczas poruszania się. W zależności od tego, czy nadal odczuwamy ból i traktujemy kończynę ulgowo (staramy się jej nie “przeciążać”), możemy nadal negatywnie wpływać na prawidłowe funkcje mięśni. Jesteśmy wówczas dużo bardziej podatni na kolejne problemy z narządami ruchu. Mogą to odczuć sąsiadujące stawy i stać się pośrednią przyczyną kolejnego urazu (np. skręcenia).

Należy wspomnieć również o jeszcze jednej, bardzo istotnej sprawie. Jeśli sami ograniczamy proces regeneracji tkanek poprzez usztywnienie, a pomijamy etap rehabilitacji, to narażamy siebie na dolegliwości bólowe w przyszłości. Lubimy wówczas mawiać, że to na zmianę pogody coś “łupie nas w kościach”, a tak naprawdę to jest właśnie efekt nieprawidłowej stymulacji tkanek podczas procesu ich gojenia. W zasadzie – zupełny brak tej stymulacji.

Jak postępować?

Jeśli przydarzy się kontuzja, uraz czy złamanie – nie czekaj! Udaj się na konsultację do specjalisty rehabilitacji. Pamiętaj również o tym, że korzystając z rehabilitacji prywatnie, kiedy do urazu doszło np. w wyniku wypadku, to z ubezpieczenia sprawcy lub twojego, jeśli posiadasz ubezpieczenie NNW, uzyskasz zwrot poniesionych kosztów na ten cel. Zbieraj wszystkie paragony oraz rachunki imienne. Na konsultację możesz się udać już następnego dnia po założeniu gipsu.

Podsumowanie

Wróćmy na moment do tematu z początku artykułu. Dlaczego sportowcy tak szybko wracają po kontuzjach? Ponieważ rehabilitację rozpoczynają natychmiast! Sport to poza pasją również ich praca, a ciało to główne narzędzie pracy. Rehabilitanci i fizjoterapeuci, którzy się nimi zajmują, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że należy jak najszybciej rozpocząć rehabilitację. Nie trzeba być jednak sportowcem, żeby równie szybko wrócić do sprawności. Wystarczy rozpocząć rehabilitację możliwie najwcześniej. Oto cały sekret!

Korzystając z okazji — Zapraszamy do naszego Centrum Medycznego Cryos we Wrocławiu na konsultacje oraz rehabilitację. Posiadamy profesjonalną kadrę oraz nowoczesne i skuteczne zaplecze sprzętu wykorzystywanego w rehabilitacji. Gwarantujemy swobodną i miłą atmosferę. Na konsultację można umawiać się on-line poprzez wygodny system rejestracji. Zarejestruj się on-line!

No Comments

Add your comment

Zadzwoń
Nawiguj