Trening funkcjonalny

TRENING FUNKCJONALNY WROCŁAW

Trening funkcjonalny,
to praca z pacjentem.

Obejmuje leczenie dysfunkcji poprzez dobór odpowiedniej specjalistycznej terapii fizjoterapeutycznej, ukierunkowanej ściśle na problem funkcjonalny pacjenta.

Rejestracja ON-LINE

Nadrzędny cel

podejścia indywidualnego jest likwidacja istniejącego problemu i przywrócenie jak największej sprawności i niezależności w życiu codziennym. Terapeuta indywidualnie dobiera rodzaj ćwiczeń, ich intensywność i tempo zamierzonego celu.

W treningu funkcjonalnym

wykorzystywane są różne przybory jak i przyrządy. Podczas kinezyterapii wykorzystywane są ćwiczenia wzmacniające, rozciągające, równoważne oraz inne potrzebne do poprawy funkcji pacjenta i powrotu do sprawności.

Jakie korzyści daje
trening funkcjonalny?

Poza głównym celem treningu funkcjonalnego, jakim jest wzmocnienie mięśni przypominamy również o innych korzyściach, jakie za sobą niesie trening funkcjonalny. Najbardziej zauważalnymi efektami tej formy ćwiczeń funkcjonalnych są:

Większa wydolność organizmu

Poprawa równowagi i balansu

Większa gibkość, szybkość i koordynacja ruchowa

Zwiększ swoją sprawność!

Trening funkcjonalny to ćwiczenia dla każdego, jednak istnieje grupa osób, którym jest on w szczególności zalecany. Z treningów funkcjonalnych powinny korzystać osoby, które:

• Skarżą się na bóle kręgosłupa;
• Mają tendencję do garbienia się;
• Męczą się wykonywaniem codziennych czynności (np. wchodzenie po schodach, wstawanie, podbieganie itp.);
• Posiadają problemy z koordynacją ruchową, która wynika z osłabienia poszczególnych partii mięśni;

Kilka ciekawostek o treningu funkcjonalnym

Poniżej przedstawiamy garść ciekawostek na temat tego rodzaju ćwiczeń.
Kilka z nich może Państwa zaskoczyć!

1

Ruch jest nam potrzebny

Ludzki organizm potrzebuje wiele ruchu – tak zostaliśmy stworzeni. Nie stworzono nas do siedzącego trybu życia, a w czasach rozwijającej się technologii właśnie w taki sposób spędzamy większą część dnia. Trening funkcjonalny jest zalecany również ludziom, którzy większość dnia siedzą, z racji wykonywanej pracy. Szczególną grupą tutaj są informatycy i pracownicy biurowi.

2

Zbyt mało ruchu, to mniejsze spalanie cukru

W teorii jest to bardzo logiczne, jednak mało kto o tym pamięta. Osoby z predyspozycją do cukrzycy, powinny mieć ten punkt na uwadze. Kiedy ruszamy się zbyt mało, organizm nie wykorzystuje nagromadzonych cukrów. Stale podniesiony poziom cukru naraża nas na rozwój wielu schorzeń. Jest to kolejny argument przemawiający za tym, aby zrobić dla swojego organizmu coś pożytecznego.

3

Trening funkcjonalny, a spalanie tkanki tłuszczowej

Tutaj trzeba powiedzieć otwarcie – celem treningu funkcjonalnego nie jest redukcja tkanki tłuszczowej. Jednakże warto podkreślić, że taki trening stanowi świetny sposób na unormowanie metabolizmu. Jest więc bardzo dobrym i dużo prostszym krokiem w stronę szczupłej sylwetki niż mordercze treningi, które szybko zniechęcają.

4

Rozwijanie mięśni

Wielką zaletą treningu funkcjonalnego w naszym Centrum Krioterapii i Rehabilitacji we Wrocławiu jest to, że rozwija on tzw. “mięśnie głębokie”, które bezpośrednio wpływają na postawę ciała i odpowiadają za stabilizację. Dzięki regularnym treningom można w znacznym stopniu poprawić balans ciała oraz koordynację ruchową. Jest to również jeden ze sposobów na przywrócenie sprawności po wypadkach.

Trening funkcjonalny prowadzi fizjoterapeuta

Kolejna teoretyczna oczywistość, która niekoniecznie ma przełożenie na rzeczywistość. W ofercie wielu klubów fitness można natknąć się na trening funkcjonalny, który jest prowadzony przez instruktorów fitness. Nie kwestionujemy tutaj niczyich kompetencji – wszystko jest uzależnione od potrzeb pacjenta oraz celu jaki chce on osiągnąć. Jeżeli trening funkcjonalny zalecony został z przyczyn zdrowotnych – warto udać się do fizjoterapeuty, który dobierze najwłaściwsze ćwiczenia dla danego problemu. Jeśli po prostu chcemy sobie potrenować dla formy w pobliskim klubie fitness – nic nie stoi na przeszkodzie.

Lepsza współpraca między układem nerwowym a układem mięśniowo-szkieletowym

Zaleta, która dotyczy w szczególności sportowców. Jeżeli trening funkcjonalny wspomaga kondycję, to warto wspomnieć również o współpracy między układem nerwowym i mięśniowo-szkieletowym. Ten rodzaj treningu wpływa kształtowanie mocnych wzorców ruchowych. Oznacza to, że wspomaga precyzję ruchów niezależnie od dyscypliny sportu w jakiej się specjalizujemy, od gry w golfa, koszykówki, piłki nożnej aż po MMA czy inne sztuki walk.