Masaże

W naszym gabinecie rehabilitacji Cyros we Wrocławiu zespół wykwalifikowanych specjalistów zadba o Państwa zdrowie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Masaż klasyczny

Masaż klasyczny to najpopularniejszy masaż, który w zależności od formy - intensywności może być leczniczy, rozluźniający lub pobudzający. Do masażu klasycznego należą zabiegi, które mają na celu poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta, znajdują one zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób z dziedziny ortopedii, neurologii, pediatrii, ginekologii oraz chorób internistycznych. W zależności od sytuacji masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. Masaż działa przeciwbólowo, polepsza natlenienie i odżywienie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.

Masaż gorącymi kamieniami

Masaż gorącymi kamieniami jest zabiegiem głęboko relaksacyjnym i regeneracyjnym. Stanowi połączenie kilku metod: drenażu, akupresury, aromaterapii oraz termoterapii. Wykorzystywane w masażu bazaltowe kamienie, posiadają doskonały współczynnik magazynowania energii, która uwalniania jest podczas kontaktu z ciałem. Dzięki temu zabieg przywraca równowagę całego organizmu. Poprzez połączenie naturalnych właściwości kamieni oraz odpowiednich technik masażu gwarantowany jest efekt całkowitego rozluźnienia i odprężenia.

Masaż metodą tensegracji

Zasada tensegracji dzieli organizm ludzki na 4 podstawowe układy. W każdym z nich występują mięśnie, powięzie i więzadła połączone ze sobą, tworząc rozległy układ naprężeń na dużym obszarze ciała. Systematyczny masaż tych układów i ich kombinacji pozytywnie wpływa na różnego rodzaju dysfunkcje układu ruchu związane z zaburzeniami napięcia spoczynkowego tkanek miękkich. Głównym celem masażu metodą tensegracji jest przywrócenie, w miarę możliwości trwale zrównoważonego napięcia mięśni szkieletowych. Osiągnięcie powyższego celu stwarza dogodne warunki do prawidłowego funkcjonowania całego układu ruchu człowieka.  Jest to metoda oparta o najnowsze wyniki badań, biorąca pod uwagę ogólne skutki danej dysfunkcji. Nie wystarczy masować tylko bolesnej okolicy, trzeba patrzeć globalnie, tak- aby pożądany efekt pozostał trwały.

Masaż relaksacyjny

Masaż relaksacyjny pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy - równoważy wysyłane przez ciało negatywne reakcje na stres, likwiduje mimowolne napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi, a nawet pomaga w walce z bezsennością. Umiejętność relaksowania się jest bardzo cenna, szczególnie dzisiaj, kiedy 90% ludzi szuka pomocy u lekarzy z powodu dolegliwości związanych ze stresem, takich jak: bóle pleców, szyi, głowy, przemęczenie oczu, słaba zdolność koncentracji, depresja, nadpobudliwość, irytacja, wysokie ciśnienie krwi, wyczerpanie itd. dlatego masaż relaksacyjny jest tak bardzo popularny i pożądany. Ruchy wykonywane przez masażystę są spokojne, powolne, rytmiczne, łagodne a ich zadaniem jest uspokoić duszę i ciało. Świece, aromatyczne zapachy, kadzidełko, pachnące olejki, ciepła pościel jest to nie tylko obecna moda na relaksację, ale jeden z podstawowych warunków, aby masaż mógł się odbyć i aby klient był z niego zadowolony. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny. Z masażu relaksacyjnego może skorzystać każdy, niezależnie od wieku, płci czy stanu zdrowia.

Masaż sportowy

Masaż sportowy jest jednym z elementów, wchodzących w skład kompleksu zabiegów stosowanych w odnowie biologicznej u sportowców zawodowych jak i amatorów. celem jest zapobieganie objawom patologicznym, które mogą powstać w wyniku dużych przeciążeń występujących w wyniku podejmowania aktywności fizycznej. We współczesnej fizjoterapii masaż sportowy łączy się z innymi metodami terapii manualnej tkanek miękkich i stawów. Dzięki takiemu połączeniu praca ze sportowcem staje się indywidualna i niepowtarzalna, a w poszczególnych etapach przygotowań i zawodów przynosi sportowcom wiele korzyści. Nie tylko w biomechanice ruchu, ale też w aspekcie neurologicznym, zwiększając lub zmniejszając pobudliwość nerwową. Również z psychologicznego punktu widzenia, masaż sportowy odgrywa istotną rolę. Wpływa na samopoczucie sportowca, znosząc jego gorączkę przedstartową, czy działając relaksująco w przerwie między zawodami.

Terapia Manualna

 jest specjalistyczną dziedziną fizjoterapii stosowaną w leczeniu dysfunkcji układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego. Opiera się na wiedzy klinicznej i zastosowaniu wyspecjalizowanego podejścia terapeutycznego z udziałem technik manualnych i ćwiczeń terapeutycznych. Szczegółowo opracowany schemat badania pozwala na postawienie diagnozy, a następnie na zaplanowanie odpowiedniej rehabilitacji. Leczeniu podlegają elementy bierne i czynne aparatu ruchu czyli stawy, mięśnie i nerwy. W terapii technikami leczniczymi są mobilizacje stawowe, manipulacje, masaż, rozciąganie mięśni i ćwiczenia specjalne.

Masaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy, który poprawia krążenie limfy i płynów tkankowych w organizmie. Zalecany w leczeniu obrzęków limfatycznych i zastoju limfy. Poprawia metabolizm, pobudza układ limfatyczny, przyspiesza proces oczyszczania organizmu. Polega na mechanicznym przepchnięciu zalegającej chłonki w kierunku węzłów chłonnych Drenaż przeprowadza  się w przypadku pojawienia się obrzęków i zastoin limfatycznych – umożliwia napływ bogatej w tlen krwi tętniczej, co poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego i usuwanie toksyn z organizmu.

Masaż Tkanek Głębokich

Masaż tkanek głębokich – zwany także masażem głębokim, bądź głębokim masażem łącznotkankowym – jest współczesną formą masażu, mającą na celu zniesienie napięć w obrębie mięśni i zintegrowanej z nimi powięzi. Celem tej formy pracy z tkankami miękkimi jest terapia zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym, polegająca na umiejętnym rozluźnianiu tkanek pacjenta, poprawie ich przesuwalności względem siebie oraz znoszeniu istniejących restrykcji w jak najskuteczniejszy i ergonomiczny sposób. Wskazaniami do wykonywania tej formy masażu są wszelkie schorzenia narządu ruchu, którym towarzyszą zmiany funkcjonalne w obrębie układu mięśniowo-powięziowego – ograniczenia przesuwalności tkanek względem siebie, „sklejenia” powięzi, mięśniowo-powięziowe punkty spustowe. Może on być z powodzeniem wykorzystywany w chorobie zwyrodnieniowej stawów, stanach pourazowych i pooperacyjnych w obrębie narządu ruchu, fibromialgii, wielu schorzeniach o charakterze przeciążeniowym (np. łokieć tenisisty, łokieć golfisty), schorzeniach z dużymi ograniczeniami ruchomości (zespół zamrożonego barku), czy schorzeniach o charakterze uciskowym (zespół górnego otworu klatki piersiowej, zespół ciasnoty przedziału przedniego, rwa kulszowa gruszkowata).